2022-05-26     Eweliny, Jana, Pawła        
Strona główna -> STOWARZYSZENIA, ZESPOŁY -> KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Koło Gospodyń Wiejskich Marcinkowice powstało w lutym 2002 r. Pierwsze spotkanie zorganizowała ówczesna P. Sołtys Jolanta Kwiatkowska i odbyło się w istniejącym jeszcze wtedy Domu Kultury w Marcinkowicach, którego gospodarzem był P. Stanisław Kosecki. Cele i zasady funkcjonowania KGW przybliżył nam Dyrektor GOK    Tomasz Binek. No i poszło…


Wybrano zarząd, na czele którego stanęła Jolanta Kwiatkowska. Głównym naszym zamierzeniem było zachowanie tradycji naszych mam, babci, które kiedyś również aktywnie działały w KGW. Nowe Koło nie mogło być przedłużeniem poprzedniego, bo kursy kroju i szycia czy gotowania, straciły na aktualności, a zimowe skubania pierza to tylko miłe wspomnienie i temat scenki obyczajowej na przegląd KGW. 

Dzisiejsze panie z KGW mają od 20 do 70 lat i studiują, pracują zawodowo, bądź są aktywnymi emerytkami.

Pierwszego kąta użyczył dla Koła ks. Proboszcz Józef Babicz w Domu Parafialnym. Ks. Proboszcz służy pomocą i wparciem od początku i zawsze można na tą pomoc liczyć.

Gdy pojawiła się możliwość użyczenia Domu Kultury dla działalności statutowej, panie z KGW skorzystały z niej chętnie, choć wiązało się to z ogromem pracy, jaki tam należało włożyć, ponieważ budynek był dość zniszczony. Dzięki pomocy naszych rodzin, znajomych, przyjaciół, budynek został odnowiony. Można było w nim organizować spotkania, zabawy sylwestrowe, karnawałowe, dyskoteki dla młodzieży. Trwało to ok. trzech lat, aż zapadła decyzja o sprzedaży Domu Kultury. Pomimo próśb i protestów decyzji nie dało się zmienić. Obecnie KGW korzysta z pomieszczenia w Zespole Szkół w Marcinkowicach. 

Te wszystkie trudności nie miały przełożenia na działalność statutową. Od początku uczestniczy w przeglądach. Na poziomie gminnym nieprzerwanie od ośmiu lat zajmuje pierwsze miejsce, kwalifikując się na Małopolski przegląd Dorobku Kół Gospodyń. Na tym przeglądzie laureatem pierwszego miejsca było dwukrotnie. 

W swoim dorobku Koło ma opracowane scenki z życia obyczajowego wsi, takie jak:

·  Pieczenie chleba

·  Skubanie pierza

·  Zmówiny

·  Uroki

Na stałe w kalendarz Koła wpisane jest przygotowywanie Palm Wielkanocnych. 

Tworząc Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Chełmcu, Koło bierze udział w konkursach na wykonanie zadania publicznego ogłaszanych przez Urząd Gminy w Chełmcu. W ten sposób zostały skompletowane stroje lachowskie dla każdej członkini, dwukrotnie zorganizowano warsztaty dotyczące regionalizmu w kulturze lachowskiej, w Szkole Podstawowej odbył się Dzień Chleba połączony z pokazem pieczenia chleba dla dzieci. Co roku dla członkiń Koła oraz ich rodzin organizowana jest wycieczka zdrowotna.

            KGW Marcinkowice uczestniczy w wielu imprezach i konkursach na terenie wsi i gminy. Wielokrotnie uczestniczyło w Konkursie Grillowania w Nowym Sączu, dwukrotnie zostało zaproszone do uczestnictwa w Agropromocji w Nawojowej, a w 2013 r. wygrało plebiscyt na najlepsze KGW Małopolski ogłoszony przez Gazetę  Krakowską.

            Panie w strojach lachowskich uczestniczą w uroczystościach kościelnych, takich jak Odpust, Oktawa Bożego Ciała, Dożynki, Procesje Fatimskie. 

            Koło Gospodyń pomaga również w organizacji Parafiady marcinowickiej oraz innych uroczystościach na terenie wsi i gminy. 
 

 

Odwiedzin :
Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach