W dniu 08.11.2015r. nasz chór parafialny im. ks. Jerzego Popiełuszki

wystąpił podczas mszy w Parafii Św. Krzyża w Warszawie transmitowanej przez I program Polskiego Radia. Przy okazji nasi chórzyści zwiedzili ciekawe miejsca w Stolicy.

MUZEUM CHOPINA

Mieści się w barokowym Zamku Ostrogskich, stojącym na skarpie wiślanej. Początki muzeum sięgają lat 30. XX wieku. W 1935 roku, ówczesny Instytut Fryderyka Chopina, założony przez wybitnych przedstawicieli świata kultury, rozpoczął gromadzenie zbiorów, zakupując kilkanaście cennych rękopisów od krewnych kompozytora.
W muzeum znajduje się największa kolekcja chopinianów na świecie. Obejmuje ona autografy, notatki, listy, rękopisy dzieł oraz przedmioty należące niegdyś do kompozytora, fortepian i rzeczy osobiste.
Cennymi i wzruszającymi eksponatami są dwie maski pośmiertne i odlew ręki kompozytora.
Nowo otwarte muzeum w wyremontowanym Zamku Ostrogskich jest najnowocześniejszym muzeum biograficznym w Europie. Multimedialne ekspozycje, dotykowe ekrany - świat realny spotyka się tu z wirtualnym. Kartą wstępu do tego magicznego świata jest elektroniczny bilet. Posługując się nim można wysłuchać komentarzy w kilku językach oraz posłuchać muzyki.
Przeciętny turysta, muzykolog, a nawet dziecko – wszyscy znajdą coś dla siebie. Muzeum zostało tak pomyślane, by każdy indywidualnie i zgodnie ze swoimi zainteresowaniami mógł stworzyć własną trasę zwiedzania.
Ekspozycja składa się z piętnastu pomieszczeń; każde tworzy osobne mini muzeum. Można zatem zobaczyć, jak mieszkał Chopin, pospacerować po ówczesnej Warszawie, zobaczyć „jego Paryż", posłuchać świergotu ptaków w Nohant, poczuć  zapach fiołków, ulubionych kwiatów Chopina, poznać kobiety, które kompozytor darzył uczuciem, posłuchać jego utworów... Wreszcie wejść do sali śmierci, zaprojektowanej jako wielkie czarne pudło.

Żelazowa Wola

Wieś Żelazowa Wola położona jest w powiecie sochaczewskim, na skraju Puszczy Kampinoskiej, w odległości 54 km od Warszawy. Tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli – miejsce kultu polskiego kompozytora, licznie odwiedzane przez turystów i melomanów z kraju i z zagranicy. Zarówno Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, jak i  otaczający go zabytkowy park są własnością Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Polowy kościół katedralny w Warszawie

Ordynariat polowy został odtworzony w Polsce w 1991 r. 21 stycznia tego roku św. Jan Paweł II mianował biskupem polowym ks. prał. dra Sławoja Leszka Głódzia. Od 30 października 2004 r. do 10 kwietnia 2010 r. biskupem polowym WP był bp Tadeusz Płoski. Biskup ordynariusz zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., w drodze na uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Obecnie ordynariuszem polowym jest bp Józef Guzdek

Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawie
Pomnik-grób Jerzego Popiełuszki znajduje się na terenie kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Stanisława Hozjusza 2 na warszawskim Żoliborzu. Grób zlokalizowany jest pod dużym drzewem, w okolicy wschodniego narożnika ogrodzonego terenu świątyni.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności” był rezydentem i wikariuszem w tej parafii i w tym kościele odprawiał Msze za Ojczyznę (w latach 1982–1984), w czasie których głosił przesłanie „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – grób-pomnik na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość.

Pomysł oddania hołdu poległym w walkach nieznanym żołnierzom narodził się bezpośrednio po I wojnie światowej we Francji. Pierwszy na świecie Grób Nieznanego Żołnierza powstał w Paryżu w 1920. Upamiętnia on 1 500 tys.[a][2] żołnierzy poległych w latach 1914–1918. Równolegle z Francją utworzono miejsca hołdu bezimiennym żołnierzom w Wielkiej Brytanii.

W Polsce pierwsze inicjatywy stworzenia miejsca upamiętniającego poległych nieznanych żołnierzy pojawiły się w 1921. Jako pierwszy powstał pomnik-płyta Nieznanego Żołnierza w Łodzi (odsłonięcie 22 marca 1925). Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925, pod kolumnadą Pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. Twórcą grobu był artysta-rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski. Pod koniec II wojny światowej grób uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku wysadzenia w powietrze. Już w 1946 został odbudowany i ponownie odsłonięty. Obecnie stanowi trójarkadowy fragment ocalałej kolumnady Pałacu Saskiego. W latach 1990–1991 wystrój grobu częściowo zmieniono.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a w święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych władz państwa.

Strony: 12
Autor: Przemek Potoczek