Strona główna -> FOTOWYDARZENIA 2014-2019 -> Turbacz 09.08.2015r.

Górale i turyści modlili się na Turbaczu za prezydenta Dudę

W intencji nowego prezydenta RP Andrzeja Dudy setki górali i turystów modliło się pod Turbaczem na Mszy św. na Polanie Rusnakowej, które zapoczątkował ks. prof. Józef Tischner. Górale ubrani byli w stroje regionalne, a część na ten gorczański szczyt dotarło na koniach.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. Poprosił wszystkich zebranych o żarliwą modlitwę w intencji nowego prezydenta RP Andrzeja Dudy. Słowo Boże wygłosił ks. Jan Gacek, również kapelan Związku Podhalan i uczeń ks. prof. Józefa Tischnera. Nawiązał do dzisiejszej Ewangelii o szemraniu przeciwko Jezusowi. – Nie dajmy się grupie osób, które szemrają na naszych oczach i uważają się za inteligentnych i błyskotliwych, a ciągle ich priorytetem jest krytykowanie chrześcijaństwa – zauważył ks. Gacek.

W czasie Mszy św. górale przynieśli do ołtarza podczas procesji z darami regionalne produkty, a liturgię uświetniła orkiestra dęta z Mszany Górnej. Była też kapela regionalna i dzieci z zespołu „Mali Śwarni”. Wszyscy byli ubrani w stroje regionalne. Dojechali przedstawiciele różnych instytucji, samorządowcy, a także delegacje z pocztami sztandarowymi.

Wszystkim za obecność podziękował sercanin ks. Kazimierz Dadej, duszpasterz ludzi gór w Gorcach. Słowa wdzięczności skierował także do wszystkich Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Wojciech Groń zapowiedział, że pieniądze zbierane na składkę, także z poprzednich lat będą przeznaczone na renowację Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem. Zyska ona nowe fundamenty, będzie też nowe tabernakulum. Są już gotowe drzwiczki do tabernakulum, które pokazywano w czasie Mszy św. Ważnym momentem było też w czasie Mszy św. uroczyste wniesienie nowego relikwiarza św. Jana Pawła II. Relikwiarz został wykonany na kamieniu, na którym umiejscowiona została miniaturka kaplicy papieskiej, a nad nią górują ręce ojca świętego i jego pontyfikalny krzyż.
źrodło: IDK

„Sądeczanin”

Tak jak od trzydziestu pięciu lat

„Oni bardzo dobrze wyczuwali zło komunizmu. To było nowe zło. (…) Ci prości ludzie czuli bardziej niż wielu uczonych, że zaczyna się czas kłamstwa. Można wskazać na wielu pisarzy, którzy kłamstwa nie zauważyli. I jeszcze ta Polska! Oni czuli, że Polskę trzeba kochać nie tyle za coś, co mimo wszystko. (…) To nie chodziło tylko o własną obronę. Chodziło o coś więcej. O Ojczyznę.”

Ks. Józef Tischner

Tak pisał ks. Tischner o chłopach walczących o wolność Ojczyzny tu na naszym terenie. Śleboda – tak bardzo bliska każdemu człowiekowi. Bóg uczynił nas na swój obraz i podobieństwo, i dał nam wolną wolę. Mamy życie szanować, wolność rozwijać a ziemię czynić sobie poddaną, ale nie mamy prawa jej zniewolić. Jesteśmy obdarowani wolnością, która jest darem, ale i zadaniem. Ks. Józef Tischner powiedział słowa, które widnieją w schronisku na Turbaczu przy drzwiach wyjściowych: „Granicą wolności jest wolność drugiego człowieka.”
Już od trzydziestu pięciu lat gromadzimy się w drugą niedzielę sierpnia, by prosić Boga o mądre gospodarowanie wolnością. Byśmy wiedzieli gdzie iść; co robić; co wybierać i kogo słuchać. Przecież mamy w sobie tyle możliwości, takie talenty, tyle darów od samego Stwórcy. I wydawać by się mogło, że nie możemy być ślepi, głusi, obojętni. A jednak codzienność pokazuje jak mocno chcemy przesuwać granicę własnej wolności. Jak bardzo pragniemy zagarnąć wolność jednostek i narodów. Szybko i prawie niepostrzeżenie wolność zamienia się na samowolę, bezkarność, zaborczość. Chodzimy z zaślepionym umysłem i sercem. Ale czy tak być musi? Nie! Przecież mamy Źródło, w którym odnaleźć możemy Drogę, Prawdę i Życie.
Dzisiaj trzeba nam znowu takiego wyczucia „nowego zła”, którego wielu może nie zauważać. I trzeba nam takiego ukochania Polski - Ojczyzny. Nie za coś, ale mimo wszystko. Dlaczego? Dlatego, że cały czas chodzi i będzie chodzić nie tylko o własną obronę, ale o coś więcej. O Ojczyznę!!!
Zgromadzimy się znowu w tej wielkiej wspólnocie, by spotkać się z Jezusem. Doświadczyć Jego Miłości, ale i uczyć się Miłości. Będziemy mieli okazję, by przekonać się, że za każdym razem kiedy klękamy do modlitwy (matczynego pacierza) uczymy się Miłości. Kiedy jesteśmy na Eucharystii karmimy się Miłością. A to wszystko ma nas prowadzić do tego, by żyć Miłością w codziennych wydarzeniach. To jest to wyczucie tego co dobre. To jest siła jak unikać zła. To jest moc, by kochać Boga, Ojczyznę i być człowiekiem honoru. Pielęgnować, rozwijać i szanować wolność drugiego człowieka – oto lekcja płynąca z otwartego Serca Jezusa.
Prosiłem w ostatnią niedzielę miejscowych górali, by byli tu w swoich tradycyjnych strojach, bo to jest nasza ziemia, nasz teren. Niech mowa, śpiew, ubiór będą świadectwem, że świętują Ludzie Gór. Ale to święto jest dla wszystkich, którzy kochają góry, przemierzają górskie szlaki podziwiając Stwórcę i Jego piękne dzieło – świat nas otaczający. Więc jeśli przychodzimy z innych rejonów Polski weźmy ze sobą swój regionalny strój. Niech to będzie świadectwo przywiązania do tego miejsca w naszej Ojczyźnie gdzie spędzamy swoją codzienność.

Zapraszam serdecznie na Odpust Ludzi Gór, do Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców. Na Ołtarzu Ekumenicznym pod Turbaczem złożymy Ofiarę Mszy Świętej i będziemy się modlić o Ślebodę (wolność) każdego z nas i całego naszego narodu.

Święto Ludzi Gór – Niedziela 09 sierpnia – Msza Święta godz. 11.00

Składka przeznaczona na remont fundamentów Kaplicy. Jeśli chcesz i możesz dołącz się do tego dzieła. Bóg zapłać.

Ks. Kazimierz Dadej SCJ
Kapelan Turbacza