Strona główna -> FOTOWYDARZENIA 2014-2019 -> Wernisarz Moniki Szkarłat-Fikiel 08.054.15r.

Wystawa - Święci Pańscy w sztuce ludowej

Liczne grono miłośników sztuki ludowej pojawiło się na wernisażu wystawy „Święci Pańscy w sztuce ludowej”. Wernisaż zorganizowany przez Monikę Fikiel –Szkarłat, stypendystkę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był pierwszym wydarzeniem kulturalnym w nowym budynku Centrum Społeczno – Kulturalnego w Marcinkowicach.

Na wystawie „Święci Pańscy w sztuce ludowej” zaprezentowane zostały rzeźby, płaskorzeźby, i obrazy z kolekcji ARTGallery . Trzon wystawy stanowią rzeźby ludowe i obrazy wykonane przez czołowych twórców ludowych z terenu Gminy Chełmiec i Subregionu Sadeckiego m.in. Sylwestra Pogwizda, Helenę Kuftę, Annę Padoł, Mariana Mółki, Ireny Aksamit Leśniak, Zofii Mirek, Sylwestra Pogwizda, Jana Miki, Michała Pogwizda. Większość z nich pochodzi z kolebki rzeźby ludowej w Paszynie i są wychowankami sądeckiego plastyka Franciszka Pałki, którego do Paszyna sprowadził ks. Edward Nitka – animatora i pasjonata twórczości ludowej.

Zainteresowanie wzbudziła rzeźba Ostatniej Wieczerzy Anny Padoł oraz obraz na szkle Matka Boża Ludźmierska autorstwa Heleny Kufty. Na wystawie można podziwiać panteon świętych począwszy od Świętego Piotra do Świętego Jana Pawła II.

Nie zabrakło również dzieł twórców z Polski m. in. Adama Lipy z Fajsławic, jednego z czołowych rzeźbiarzy Lubelszczyzny.
W najbliższym tygodniu wystawę będą zwiedzać uczniowie szkół z Gminy Chełmiec dla których, organizatorka przygotowała ciekawe konkursy.

Wystawę można oglądać do 14 maja w godzinach od 15.oo do 17.oo. Współorganizatorem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu.
(s)