2020-11-25     Elżbiety, Katarzyny, Klemensa     "Przyjaźń wypływa z wielu źródeł, z których największym jest szacunek". Daniel Defoe

26 Droga Krzyżowa w Marcinkowicach

Umęczony Chrystus z krzyżem, w asyście żołnierzy rzymskich, Maryi i innych biblijnych postaci jechał na plandece półciężarówki. Rozważania przy kolejnych stacjach Męki Pańskiej prowadzili świeccy, dając świadectwo swej wiary i umiejscawiając problemy współczesnego człowieka w kontekście Męki Pańskiej.
Przy 12. stacji – „Pan Jezus umiera na krzyżu” - diakon Jarosław Kokoszka wbił 26. gwóźdź w dębowy krzyż, co jest tradycją tych nabożeństw.
Oprawę muzyczną Drogi Krzyżowej stworzył zespół Celiny Pacholarz i Tomasza Czopa, był ponadto trębacz Janusz Jamrozowicz. O nagłośnienie, jak co roku, zadbał elektryk Stefan Olszak, a całość prowadził pomimo ciężkiej kontuzji kolana Andrzej Piszczek, który przy stacji XII pytał: „Jak wierzyć w tym zwariowanym świecie, jak wierzyć?”.
Marcinkowicka Droga Krzyżowa zakończyła się przy stacji XV nazywanej stacją Chrystusa Zmartwychwstałego, usytuowanej przy cmentarzyku legionistów, poległych w bitwie marcinowickiej w grudniu 1914 roku, co jest nietypowe, ale też nie każda miejscowość szczyci się grobowcem bohaterów. Tym razem modlono się za pokój na Ukrainie.
Tradycją wędrówek po Kalwarii Marcinkowickiej jest też wizyta na cmentarzu przy symbolicznym grobie dziecka nienarodzonego, gdzie wczoraj modlitwę poprowadził ks. wikary Andrzej Kmiecik.
Nabożeństwo zakończyło się po czterech godzinach, około dziesiątej wieczór błogosławieństwem udzielonym zebranym przez proboszcza, ks. prałata Józefa Babicza, który w 1988 roku, jako ówczesny wikariusz w parafii zapoczątkował te Drogi Krzyżowej i tak to trwa do dziś.
W tym roku pogoda dopisała. W zeszłym roku pług torował drogę pątników na 3-kilometrowej trasie Marcinkowickiej Drogi Krzyżowej. Wczoraj było sucho, bezwietrznie i świecił księżyc.

Strony: 12
Autor: Jan Brdej