2019-07-18     Kamila, Karoliny, Roberta

Jasełka w Domu Parafialnym

27.01.2019r. w niedzielę o godz. 17.00 w Domu Parafialnym –odbyła się premiera jasełek, które przygotował  KSM. Dochód z jasełek przeznaczony został na pomoc bardzo choremu dziecku - Zuzi. Dziecko czeka na przeszczep wątroby./kliknij fragmenty wystąpienia/

Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki. W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

Wyswietlen: 30049