Strona główna -> FOTOWYDARZENIA 2014-2019 -> Święcenia P. Lisa

Diecezja tarnowska ma 19 nowych diakonów, kleryków V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Uroczystość święceń diakonatu odbyła się w Brzesku w sanktuarium św. Jakuba Apostoła oraz w Krużlowej w sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego i Pięknej Madonny.

– Musicie być czytelnym świadkiem Boga – mówił bp Leszek Leszkiewicz w Krużlowej do 10 kleryków przed udzieleniem święceń diakonatu.

Bp Leszek Leszkiewicz udzielił w sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego i Pięknej Madonny w Krużlowej święceń diakonatu 10 alumnom WSD w Tarnowie.

W sobotę 18 maja w sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego i Pięknej Madonny w Krużlowej odbyło się uroczyste udzielenie święceń diakonatu.

Podczas Mszy św. przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi, czystości i ubóstwa oraz modlitwy brewiarzowej złożyło 10 alumnów z V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Diakoni zobowiązali się przede wszystkim do troski o duchowy rozwój na drodze do świętości.

Biskup Leszkiewicz wskazał diakonom w homilii trzy punkty w kalendarzu dnia, które powinny być kamieniami milowymi w drodze do nieba. - To codzienny rachunek sumienia, nie zdawkowy, powierzchowny, rutynowy, ale taki, który pozwoli wam zobaczyć wasz grzech w świetle Bożej miłości, a także ocenić wartość każdego przeżytego dnia. Drugim punktem jest spowiedź święta, która od serdecznej skruchy, płaczu nad swoimi grzechami będzie was wiodła do Bożego przebaczenia, mocnego postanowienia poprawy i starania się o stan łaski uświęcającej. I trzeci punkt to modlitwa myślna, rozmyślanie. Nie wyobrażam sobie, by diakon, kapłan nie modlił się tą formą rozmowy z Bogiem. Jeśli duchowni nie mają czasu na rozmyślanie, to znaczy, że przeznaczają go na coś innego. Patrząc na dzienny harmonogram zajęć, warto się zastanowić, ile czasu i na co go przeznaczam. Powinienem skreślić to, co zabiera mi czas na modlitwę - mówił biskup, podkreślając, że duchowny, diakon, kapłan powinien być czytelnym świadkiem Boga. - Niech ludzie widzą w was Ojca - zachęcał diakonów bp Leszek.

Jednym z wyświęconych jest dk. Andrzej Tarasek, wywodzący się z parafii Krużlowa. - Do dzisiejszego wydarzenia dojrzewaliśmy przez 5 lat formacji duchowej, intelektualnej. Z diakonatu cieszę się podwójnie. Po pierwsze dlatego, że Pan Bóg pozwolił mi przystąpić do święceń. A po drugie, że uroczystość diakonatu miała miejsce w mojej rodzinnej parafii - mówi dk. Andrzej.

Nowi diakoni wyświęceni w Krużlowej pochodzą z Brzeznej, par. św. Antoniego w Krynicy-Zdroju, Kamionki Wielkiej, Siedlisk Bobowskich, Marcinkowic, Łużnej, par. Miłosierdzia Bożego z Dębicy, Bobowej i Męciny. W tym samym dniu diakonat otrzymało 9 alumnów V roku WSD w Tarnowie w kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku. Tamtejszej uroczystości przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

Autor: J.K.